Preskočiť na obsah

Návšteva bývalého amerického veľvyslanca v Adidovciach

Zverejnené 7.5.2024.

V týchto dňoch nás v obci navštívil bývalý americký veľvyslanec pán Vince Obsitnik, ktorý spolu

s manželkou navštívili svoju domovinu našu obec.

Som veľmi vďačná, že som ho mohla spoznať a odovzdať mu aspoň malú spomienku na našu obec.

Pán Obsitnik aj keď sa narodil v obci Moravany pri Michalovciach sa sem veľmi rád vracia, čo mi aj sám potvrdil nakoľko z našej obce pochádzal jeho otec.

Nedá mi nespomenúť jeho životopis pretože je správne pripomenúť si veci…

Vincent Obsitnik bol za mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Spojených štátov amerických

v Slovenskej republike vymenovaný 9. novembra 2007. Pred súčasným nasadením americký prezident George W. Bush vymenoval veľvyslanca Obsitnika v roku 2006 za člena prezidentskej delegácie na spomienkovom obrade pri príležitosti 65. výročia tragédie v rokline Babin Jar na Ukrajine.

V roku 2005 ho George W. Bush vymenoval do prezidentskej delegácie pre oslavu výročia rakúskej Štátnej zmluvy. V októbri 2001 ho prezident George W. Bush vymenoval za člena Americkej komisie pre ochranu amerického dedičstva v zahraničí a v tejto funkcii pôsobil do júla 2006. Účelom komisie je starostlivosť

o kultúrne dedičstvo Američanov zo strednej a východnej Európy.

Veľvyslanec Obsitnik pracoval na tom, aby upriamil medzinárodnú pozornosť na osud gréckokatolíckych drevených kostolíkov na Slovensku a pod jeho vedením boli zrekonštruované dva najviac ohrozené kostoly.

Veľvyslanec Obsitnik má za sebou kariéru na riadiacich postoch v spoločnostiach IBM, Unisys a Litton.

V korporácii Unisys ako prezident oddelenia rozvoja systémov riadil podnikanie za 600 miliónov dolárov

s 3000 zamestnancami v oblasti marketingu a vývoja progresívnych elektronických a počítačových systémov. V korporácii Litton bol viceprezidentom pre medzinárodné vzťahy a riadil rozširovanie obchodu na európske a latinskoamerické trhy. Za 27 rokov v korporácii IBM pôsobil v riadiacich funkciách

v oblastiach marketingu, predaja, výroby, projektovania a programového manažmentu. Osem rokov strávil

v korporácii IBM World Trade, kde mal na zodpovednosti výrobu v Európe, Latinskej Amerike a Ázii.

V Latinskej Amerike mal celkovú zodpovednosť za riadenie výrobných závodov v Brazílii, Argentíne

a Mexiku. V Ázii bol zodpovedný za logistiku výroby všetkých operácií IBM.

Po týchto kariérach veľvyslanec Obsitnik založil a stal sa prezidentom konzultačnej spoločnosti International Investments, ktorá pôsobí v oblasti joint ventures, licencovania technológií a privatizačných projektov medzi USA a strednou Európou.

Narodil sa v roku 1938 v Moravanoch pri Michalovciach, spolu s rodičmi v rovnakom roku emigroval pred okupáciou Československa nacistickým Nemeckom. Jeho otec pracoval ako baník v uhoľnej bani

v Pennsylvánii. Neskôr sa rodina presťahovala do New Jersey, kde vyrastal. Po ukončení strednej školy

v meste Linden študoval na Námornej akadémii, ktorú absolvoval v roku 1959. Nasledujúcich päť rokov slúžil ako dôstojník amerického námorníctva na torpédoborcoch a ponorkách.

Po absolvovaní Námornej akadémie Vincent Obsitnik získal na Americkej univerzite vo Washingtone titul MBA v oblasti financií. Tiež študoval na IBM Advanced Management School v Sands Pointe na Long Islande v štáte New York, IBM International Management School v belgickom La Hulbe a Unisys Executive Program na Wharton School pri Pensylvánskej univerzite vo Filadelfii.

Veľvyslanec Obsitnik hovorí plynule po slovensky a rozumie rusky. Behá maratón a hrá tenis a squash.

S manželkou Annemarie, rodenou Hardenovou, majú štyroch synov a 12 vnúčat.

Zdroj: Veľvyslanectvo USA v Slovenskej republike.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/3624122/zivotopis-noveho-americkeho-velvyslanca-vincenta-obsitnika.html