Preskočiť na obsah

Výzva polície

Zverejnené 1.3.2023.

POZOR! Podvodníci vymysleli ďalšie spôsoby ako Vás okradnúť…

Policajný zbor opätovne upozorňuje občanov na protiprávnu činnosť páchanú najmä na senioroch, pri ktorej sú okrádaní alebo uvádzaní do omylu, pričom je zneužívaná ich dôvera. Uvádzame Vám niekoľko príkladov a rád, čo robiť, ak sa ocitnete v niektorej z nasledovných situácií:

 1. Cudzia osoba Vám zavolá na pevnú linku alebo mobil, predstaví sa ako pracovník banky a oznámi Vám, že Váš účet bol napadnutý a musíte previesť peniaze z Vášho bankového účtu na iný bezpečný účet, číslo ktorého Vám nadiktuje.
 • Žiadna banka nekomunikuje týmto spôsobom so svojimi klientmi.
 • Nikdy neprevádzajte peniaze na iný bankový účet bez preverenia pravdivosti okolností.
 • Kontaktujte políciu na čísle 158
 1. Cudzia osoba Vám zavolá na pevnú linku alebo mobil, predstaví sa ako policajt a oznámi Vám, že práve sa Vás chystá zlodej vykradnúť a preto musíte všetky Vaše úspory a cennosti, ktoré doma máte, zhromaždiť na jedno miesto, najlepšie do tašky a dobre ukryť. Po čase Vám opäť zavolá údajný policajt, ktorý Vám oznámi, že práve do Vášho obytného domu vošiel zlodej a žiada Vás aby ste tašku s cennosťami radšej vyhodili cez okno polícii a oni si zlodeja chytia.

3. Cudzia osoba Vás osloví prostredníctvom internetu pod falošnou zámienkou investície do kryptomeny následne od Vás vyláka prihlasovacie údaje k Vášmu účtu vedenom v banke, z ktorého potom neoprávnene vyberie finančnú hotovosť.

 • Nikdy nedávajteprihlasovanie údaje k Vášmu účtu cudzím osobám.
 • V prípade podozrenia, že ste boli podvedení takýmto spôsobom kontaktujte políciu na čísle 158.

4. Cudzia osoba pri nákupe a predaji cez internet zašle rôzne linky platobnej brány, kde po prihlásení do tejto platobnej brány občania dobrovoľne zadajú údaje svojej platobnej karty, ktoré boli spôsobilé vykonať platbu z karty, a to čísla platobných kariet, CVV kódy a platnosti platobných kariet. Z ich účtov boli neskôr bez ich súhlasov a vedomia uskutočnené platby v prospech rôznych spoločnosti v zahraničí, čím takto podvodným konaním spôsobili občanom škody.

 • Pri využívaní platieb formou internetbankingu nezadávajte spomenuté údaje svojej platobnej karty žiadnym iným osobám, ale iba overeným platobným bránam.
 • Takéto podvodné konanie oznámte polícii na čísle 158.

Vážení občania!

opätovne Vás preto vyzývame   buďte veľmi obozretní a  ostražití, nepodliehajte nátlaku a rôznym emotívnym príbehom, ktorými sa podvodníci snažia získať Vašu dôveru a v konečnom dôsledku aj nemalé, často celoživotné úspory.

AKO SPRÁVNE PRIVOLAŤ POLÍCIU NA TEL. ČÍSLE 158?

 1. Predstavte sa celým menom a priezviskom a uveďte Vaše telefónne číslo.
 2. Oznámte presné miesto, kde sa nachádzate a popíšte udalosť, ktorá sa Vám stala.
 3. Buďte pripravení odpovedať na doplňujúce otázky polície.
 4. Riaďte sa pokynmi a odporúčaniami polície.